17 Haziran 2024

Türkistan Rüyası

“Türkistan Rüyası” Dr. Hayati Bice’nin gerçek olaylar ve gerçek insanlardan yola çıkarak yazdığı romanın adı. Otobiyografik/Belgesel roman tarzında hazırlanan eser aslında bir serinin ilk eseri olarak düşünülmüştür. Eserde Dr. Hayati Bice’nin Divân-ı Hikmet ile tanışmasının ve bugün yayınlanmış en geniş hikmetler koleksiyonu olan Divân-ı Hikmet çalışmalarına başlamasının öyküsüne de tanıklık ediliyor. Kitap İstanbul’da başlayan, ardından […]


“Türkistan Rüyası” Dr. Hayati Bice’nin gerçek olaylar ve gerçek insanlardan yola çıkarak yazdığı romanın adı.
Otobiyografik/Belgesel roman tarzında hazırlanan eser aslında bir serinin ilk eseri olarak düşünülmüştür. Eserde Dr. Hayati Bice’nin Divân-ı Hikmet ile tanışmasının ve bugün yayınlanmış en geniş hikmetler koleksiyonu olan Divân-ı Hikmet çalışmalarına başlamasının öyküsüne de tanıklık ediliyor.
Kitap İstanbul’da başlayan, ardından karayoluyla gidilen umre yolculuğu ve devamında Kazakistan’a uzanan bir hizmet yolculuğunu roman tarzında anlatıyor. Hayati Bice ağırlıklı olarak Kazakistan’da bulunan Ahmed Yesevi Üniversitesi’nde görevlendirildiği dönemde yaşadıklarını esas alarak genelde Orta Asya coğrafyasına özelde ise tasavvuf, Yesevîlik ve Nakşbendilik konularına farklı bir pencereden ışık tutuyor.

Diğer taraftan geçmişte ve günümüzde Orta Asya’da yaşanan güç savaşlarını, Sovyet sonrası dönemde Türk Cumhuriyetlerinin içinde bulunduğu durumu olayların örgüsü içinde gözler önüne sermeye çalışıyor. Kitapta Hoca Ahmed Yesevî’den ve O’nun Türk dünyasını derinden etkileyen “Divân-ı Hikmet” isimli eserinden izler bulmak mümkün.

Eseri Edinmek İçin Tıklayınız:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/turkistan-ruyasi/502473.html

Paylaş: